Porady

Listwy do folii kubełkowej

Są to listwy wykończeniowo-zamykające do izolacji górnej części folii kubełkowej. Stanowią niezbędny element tworzenia izolacji budynku, a szczególnie ścian fundamentowych.

DLACZEGO NIEZBĘDNA? >>>

BRAK LISTW JEST GROŹNY DLA BUDYNKU

NIE RYZYKUJ!

W Polsce przeważają wiatry zachodnie i kiedy wieją podczas deszczu, woda uderza w ściany budynku i spływa po ich powierzchni. Łatwo dostanie się pod folię kubełkową, jeśli nie zamontujesz tam wcześniej listwy do folii kubełkowej, która zamknie tę przestrzeń od góry.
Listwa montażowa do folii kubełkowej izoluje górną część folii kubełkowej, przez co zapobiega dostawaniu się wody spływającej po murze na fundamenty, co chroni przed zagrzybieniem budynku.
Listwa do zabezpieczania folii kubełkowej jest jedną z najtańszych izolacji w trakcie budowy domu.
Na budowach często można zauważyć, że tam, gdzie nie zastosowano listwy zabezpieczającej, szczelina drenażowa między folią kubełkową a fundamentem była już zapchana piaskiem i innymi zanieczyszczeniami przed zakończeniem budowy i oddaniem budynku do użytkowania. Taka sytuacja w znaczącym stopniu może wpłynąć na kondycję ściany fundamentowej. W konsekwencji może być konieczna wymiana całej izolacji fundamentów, co dotkliwie podraża koszty inwestycji.

Montaż listwy do folii kubełkowej

Izolacja musi stanowić ciągły i szczelny układ oddzielający budynek od wody.
 
Do pełnej ochrony konieczne jest użycie listwy wykończeniowej, która zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń pomiędzy izolację a fundament.
 
Listwę taką należy stosować w miejscu gdzie folia nie posiada wypustek (czyli na pasku kończącym folię).

Listwę należy trwale przymocować do ściany (np. kołkami rozporowymi), a następnie przyciąć nadmiar folii i zakryć całość warstwą ziemi, ponieważ izolacja ta jest elementem podziemnym.  Rodzaj mocowania listwy należy dobrać w zależności od podłoża/ściany/fundamentu.

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH POTRZEBUJESZ LISTWY DO FOLII KUBEŁKOWEJ

  1. TRWAŁA I WYTRZYMAŁA - została wyprodukowana z tworzywa (PVC lub HDPE) odpornego na warunki atmosferyczne i mechaniczne. Jest również odporna chemicznie na działanie substancji naturalnie występujących w gruncie oraz używanych w budownictwie.
  2. POMAGA ZACHOWAĆ WODOSZCZELNOŚĆ FOLII - dzięki listwie folia kubełkowa może zachować deklarowane przez producentów właściwości mechaniczne folii.
  3. CHRONI FOLIĘ KUBEŁKOWĄ PRZED USZKODZENIAMI MECHANICZNYMI - dociska folię podczas jej montażu do fundamentu, co stanowi jej doskonałą ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami.
  4. ODPOWIEDNIE DOCIŚNIĘCIE FOLII - dzięki odpowiedniej sztywności i wyprofilowaniu zapewnia optymalne dociśnięcie folii kubełkowej do fundamentu.
  5. ZAPOBIEGA ZAGRZYBIENIU ŚCIAN - izoluje górną część folii kubełkowej, przez co zapobiega dostawaniu się wody spływającej po murze między fundament a folię kubełkową, skutecznie podnosząc wydajność.
  6. ZAPOBIEGA ZNISZCZENIU OCIEPLENIA I ELEWACJI - chroni przed przedostaniem się między izolację a ocieplenie ściany wody i piasku, czym chroni przed zniszczeniem elewacji i izolacji termicznej.
  7. CHRONI FUNDAMENT - zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń między folię kubełkową a fundament, zapewniając swobodny ruch powietrza i jednocześnie odparowanie nadmiaru wilgoci.
  8. POPRAWIA ŻYWOTNOŚĆ FOLII KUBEŁKOWEJ - dzięki przymocowaniu folii kubełkowej podczas budowy, ogranicza możliwość zginania, łamania i inne sposoby uszkadzania folii kubełkowej przez czynniki mechaniczne lub atmosferyczne.
  9. ŁATWY MONTAŻ - jest odpowiednio wyprofilowana, tak by jej montaż był łatwy i skuteczny. Górna część (25 mm), która posiada wywiercone otwory do mocowania, co około 16 cm, służy do przymocowania listwy do muru. Dolna część (45 mm) zakrywa folię kubełkową, przytrzymując ją i odpowiednio dociskając.
  10. ESTETYCZNE WYKOŃCZENIE - stanowi estetyczny element wykończeniowy, trwały, wykonany z odpornego materiału, na lata.
ZOBACZ RÓWNIEŻ

PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

01 / 06
PORADY  |  22.02.2022

Listwy do folii kubełkowej

Są to listwy wykończeniowo-zamykające do izolacji górnej części folii kubełkowej. Stanowią niezbędny element tworzenia izolacji budynku, a szczególnie ścian fundamentowych.

Czytaj wpis
PORADY  |  08.12.2021

Cechy dobrej izolacji

W związku z pytaniami dotyczącymi izolacji jakie są kierowane pod naszym adresem, chcielibyśmy w tym miejscu wyjaśnić czym należy się kierować i na co uważać podczas wyboru produktu, który ma chronić Państwa domy przed wilgocią na długie lata.

Czytaj wpis
PORADY  |  17.03.2022

Montaż folii kubełkowej

Folia kubełkowa przeznaczona jest do wykonania: izolacji pionowej fundamentów, ścian i stropów mających bezpośredni kontakt z podłożem.

Czytaj wpis
PORADY  |  17.03.2022

Podciąganie kapilarne

Zjawisko podciągania kapilarnego jest główną przyczyną zawilgocenia murów. Polega na transporcie wody ku górze w danym materiale. Woda jest przyciągana przez ścianki porów materiału. Zależy przede wszystkim od: rodzaju i układu warstw gruntu, ukształtowania terenu, poziomu wody gruntowej, rodzaju materiału…

Czytaj wpis
Kontakt

JESTEŚ ZAINTERESOWANY NASZĄ OFERTĄ?