POMOC

Podciąganie kapilarne

Zjawisko podciągania kapilarnego jest główną przyczyną zawilgocenia murów. Polega na transporcie wody ku górze w danym materiale. Woda jest przyciągana przez ścianki porów materiału. Zależy przede wszystkim od: rodzaju i układu warstw gruntu, ukształtowania terenu, poziomu wody gruntowej, rodzaju materiału i średnicy kapilar oraz składu chemicznego podciąganej kapilarnie wody.

PORADY

Gdzie występuje?

Silne podciąganie kapilarne

będzie występować w glinie. Nie występuje natomiast w grubym piasku i żwirze. Drobny piasek także dość skutecznie opiera się temu zjawisku. Podciąganie kapilarne ze zwierciadła wody gruntowej może także występować w przypadku posadowienia budynku powyżej jej poziomu. Wystarczy, że w poziomie posadowienia zalegają grunty o dużym podciąganiu kapilarnym, które sięgają do poziomu wody gruntowej.

W grubym murze wysokość podciągania kapilarnego jest większa niż w murze o mniejszym przekroju, powierzchnia odparowania musi zrównoważyć większą powierzchnię napływu.

SZCZELNA OKŁADZINA

Zadaniem naszych produktów jakim są izolacje poziome fundamentów jest ochrona konstrukcji przed wilgocią. Nasze izolacje, jak np.:

Confol Alfa
Confol Gamma

skutecznie odcinają podciąganie kapilarne do wyższych części budynku. Bardzo ważne jest żeby izolacje poziome fundamentów zostały prawidłowo i szczelnie połączone z warstwą hydroizolacji podłogi na gruncie.

ZADBAJ O SWÓJ DOM

W nim Twoja rodzina je, śpi, spędza wolny czas. Zapobiegaj, bo w przeciwnym przypadku symptomy chorego budynku przejdą w stałe stany chorobowe. To inwestycja w Twój dom, w Twoje zdrowie i w zdrowie Twojej rodziny. Upewnij się, że zainwestujesz we właściwe materiały izolacyjne.

Woda przenikająca do wnętrza ścian konstrukcyjnych może powodować:

  1. Korozję
  2. Niszczenie struktury ściany (np. rozpuszczenie, wypłukiwanie spoiwa, pęcznienie)
  3. Pogorszenie termoizolacyjności ścian
  4. Pogorszenie mikroklimatu pomieszczeń wewnątrz budynku
  5. Degradację i pogorszenie wyglądu zewnętrznego warstw elewacyjnych
  6. Syndrom chorego budynku oraz pogorszenie naszego stanu zdrowia
ZOBACZ RÓWNIEŻ

PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

01 / 06
PORADY  |  08.12.2021

Cechy dobrej izolacji

W związku z pytaniami dotyczącymi izolacji jakie są kierowane pod naszym adresem, chcielibyśmy w tym miejscu wyjaśnić czym należy się kierować i na co uważać podczas wyboru produktu, który ma chronić Państwa domy przed wilgocią na długie lata.

Czytaj wpis
PORADY  |  17.03.2022

Montaż folii kubełkowej

Folia kubełkowa przeznaczona jest do wykonania: izolacji pionowej fundamentów, ścian i stropów mających bezpośredni kontakt z podłożem.

Czytaj wpis
PORADY  |  22.02.2022

Listwy do folii kubełkowej

Są to listwy wykończeniowo-zamykające do izolacji górnej części folii kubełkowej. Stanowią niezbędny element tworzenia izolacji budynku, a szczególnie ścian fundamentowych.

Czytaj wpis
PORADY  |  17.03.2022

Podciąganie kapilarne

Zjawisko podciągania kapilarnego jest główną przyczyną zawilgocenia murów. Polega na transporcie wody ku górze w danym materiale. Woda jest przyciągana przez ścianki porów materiału. Zależy przede wszystkim od: rodzaju i układu warstw gruntu, ukształtowania terenu, poziomu wody gruntowej, rodzaju materiału…

Czytaj wpis
Kontakt

JESTEŚ ZAINTERESOWANY NASZĄ OFERTĄ?